ورود / عضویت

اى باغ آرزوهاى من! مرا ببخش که آداب نجوا نمى‌دانم

ظهور قائم آل محمد (عج) | انتظار | حجاب و عفاف

من یمنی هستم | I am Yemeni | أنا یمانی
-1
معنی توکل به خدا در ازدواج چیست؟

توکل یعنی در هر کاری از عقل و منطقی که خدا به ما عطا کرده است استفاده کنیم، شاخص ها و معیارهایی را که خداوند فرموده و معیارهایی که برای خودمان مهم است در نظر بگیریم، اما بدانیم این ها برای تضمین موققیت در کار ما کافی نیست و همه امور به عقل ما بر نمیگردد.

 

توان عقلی انسان محدود است و در ضمن واقعیت های بیرونی و پیچیدگی های آن به مراتب وسیع تر از توانایی های عقلی و ذهنی ماست.
اینکه کسی بگوید با عقل و منطق به طور کامل طرف مقابل را شناختم شاید امکانپذیر نباشد و اتفاق نیفتد.
وقتی بررسی عقلی را در حد تواناییمان انجام دادیم، باید به خدا توکل کنیم و کار را به او بسپاریم.

 

این نکته بر تمام نکته ها حکومت می کند.
به نظر می رسد اگر انسان نخواهد در هیچ کدام از مسائل زندگی، به اهل بیت علیهم السلام توسلی داشته باشد، در ازدواج باید متوسل شود؛ زیرا هر چقدر هم که نکات گفته شده در این نوشتار را به دقت مراعات کنید، باز هم احتمال اشتباه وجود دارد؛ پس باید تکیه گاه مطمئنی پیدا کرد. آن تکیه گاه مطمئن، چیزی جز آستان مقدس اهل بیت علیهم السلام نیست.

 

از ابتدا تا انتهای مسئله ازدواج، توسل را فراموش نکنید. وقتی خواستید جواب مثبت هم بدهید، به در خانه اهل بیت علیهم السلام بروید و بگویید:

“من وظیفه ام را انجام داده ام، احساسی و عاشقانه تصمیم نگرفته ام؛ معیارهایم را فراموش نکرده ام؛ تحقیق کرده ام، پیش مشاور رفته ام و حالا به این نتیجه رسیده ام که این شخص به دردم می خورد. این، نتیجه ای است که من به آن رسیده ام؛ اما شما که مظهر علم خدا هستید و صلاح و فساد کارم را بهتر از من می دانید، اگر واقعاً این مورد به صلاح من نیست و ما نمی توانیم زندگی موفقی داشته باشیم، خودتان قبل از ازدواج به هر بهانه ای که شده، آن را منتفی کنید. اگر هم به هر دلیلی در زندگی دچار مشکل شدم، مشکلات زندگی را مایۀ رشد من قرار دهید”.

جدایی از اهل بیت علیهم السلام و اعتماد بر یافته های خویش در مسئله ازدواج، چیزی نیست که بگویم امتحانش مجانی است. این امتحان، گاهی آن قدر گران تمام می شود که باید گفت، قیمت آن، یک زندگی است.

 

برخی از جوانان می گویند ما همه چیز را به دست اهل بیت علیهم السلام سپرده ایم، هر چه آنان صلاح بدانند.
نه تحقیقی می کنند، نه معیاری در نظر می گیرند، نه صحبتی می کنند.
می گویند اگر صلاح باشد، خودشان منتفی می کنند.
نه، این گونه نیست. توسل به اهل بیت علیهم السلام اگر به جای وظیفه ما نشست، بدانید که اشتباه است.
اگر کسی در یک مسئله، وظیفه ای بر عهده دارد و آن را انجام ندهد و بگوید واگذار به خدا و اهل بیت علیهم السلام کردم، یا نمی فهمد و یا خود را فریب می دهد.

مثل این می ماند که مادر کسی تصادف کرده باشد و در گوشه خیابان با دست و پایی شکسته در خون خودش بغلطد، دو قدم آن طرف تر هم پسرش دست به دعا ایستاده باشد که خدایا مادرم را حفظ کن!!!

 

تذکر این مسئله هم ضروری است که با توجه به معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام انسان در هر شرایطی می تواند، با استفاده درست از لحظات زندگی، مسیر انسانی خود را طی کند؛

 

پس اگر کسی را برای زندگی انتخاب کردید و پس از ازدواج فهمیدید آن چه می خواستید نیست، زندگی را به آخر رسیده حساب نکنید. زندگی، هیچ وقت به بن بست نمی رسد؛ مگر آن که خودمان این بن بست را در مقابل خودمان بسازیم. ما باید از هر موقعیتی در جهت کمال و رشد انسانی خود استفاده کرده و تنها به بندگی و انجام وظیفه خود در مقابل خداوند بیندیشیم.

 

چه بسیار انسان های خوبی که همسر خوب، نصیبشان نشد و چه بسیار انسان هایی که به جهت صبر بر مشکلات زندگی به بالاترین درجات انسانیت رسیدند.

 

خانمی از همسرش می نالیدو خود را انسان بدبختی می دانست. گفتم: مگر کسی که دچار همسر بد می شود، بدبخت است؟
گفت: مگر بدبخت کیست؟
گفتم: العیاذ بالله امام حسن علیه السلام هم بدبخت است؟
گفت: چطور؟
گفتم: همسر ایشان قاتلش شد؛ اما از خوشبخت ترین انسان های روی زمین هم بود.
گفتم: امام جوادعلیه السلام چه؟ همسر ایشان هم قاتلش شد؛ اما … .
دیگر احساس بدبختی نمی کرد.

می گفت در میان صحبت هایتان، آن چه درباره امام حسن علیه السلام و امام جواد علیه السلام گفتید، عجیب مرا در فکر فرو برد و آرامم کرد.

  • دیدیگاه ها
  • بیشتر بخوانید
  • برچسب ها

دیدگاهی برای "معنی توکل به خدا در ازدواج چیست؟" درج نشده است.

بیشتر بخوانید

nextroid liveicon2.1.0